• Complain

Livius - A római nép története 5.

Here you can read online Livius - A római nép története 5. full text of the book (entire story) in english for free. Download pdf and epub, get meaning, cover and reviews about this ebook. genre: Detective and thriller. Description of the work, (preface) as well as reviews are available. Best literature library LitArk.com created for fans of good reading and offers a wide selection of genres:

Romance novel Science fiction Adventure Detective Science History Home and family Prose Art Politics Computer Non-fiction Religion Business Children Humor

Choose a favorite category and find really read worthwhile books. Enjoy immersion in the world of imagination, feel the emotions of the characters or learn something new for yourself, make an fascinating discovery.

Livius A római nép története 5.

A római nép története 5.: summary, description and annotation

We offer to read an annotation, description, summary or preface (depends on what the author of the book "A római nép története 5." wrote himself). If you haven't found the necessary information about the book — write in the comments, we will try to find it.

Livius: author's other books


Who wrote A római nép története 5.? Find out the surname, the name of the author of the book and a list of all author's works by series.

A római nép története 5. — read online for free the complete book (whole text) full work

Below is the text of the book, divided by pages. System saving the place of the last page read, allows you to conveniently read the book "A római nép története 5." online for free, without having to search again every time where you left off. Put a bookmark, and you can go to the page where you finished reading at any time.

Light

Font size:

Reset

Interval:

Bookmark:

Make
HARMINCEGYEDIK KNYV

1. Most, hogy eljutottam a pun hbor vghez, olyan megknnyebblst rzek, mintha magam is kive ttem volna rszemet a megprbltatsbl s veszlybl. Mert ha igaz is, hogy annak, akinek volt btorsga az egsz rmai trtnelem megrsra vllalkozni, a nagy m egy-egy rsze utn a legkevsb sem szabadna kifulladnia, mgis, ha meggondolom, hogy a h a tvanhrom v lersa - mert ennyi mlt el az els pun hbor kezdettl a msodik vgig - ugyanannyi knyvet tlttt meg, mint a Vros alaptstl a punok ellen elszr hbort indt Ap. Claudius consulig eltelt ngyszznyolcvanht esztend, lelkemben m r elre ltom: gy jrok, mint akik a part menti sekly vizet elhagyva, gyalog vgnak neki a tengernek; n is, minl tovbb haladok, annl nagyobb mlysgbe, szinte szakadkba zuhanok, s munkm terjedelme, amely egy-egy soron kvetkez rsz befejezse u tn ltszlag cskkent, mondhatni, egyre nagyobb lesz.

Alig ktttk meg a bkt a punokkal, kitrt a macedon hbor; ezt, ha a hadvezrk rtermettsgt s az ellensg katonai erejt nzzk, korntsem lehetett veszlyessgben az elbbihez hasonltani, de az egykori kirlyok dicssge, a np si hrneve s birodalma nagysga miatt, amely egykor fegyvereivel tekintlyes rszt hdtott meg Eurpbl, s mg nagyobbat Asibl, mg szinte nevezetesebb vlt.

Egybknt ebben, a Philippus ellen tz ve megindult s hrom ve vget rt hborban az aetoliaiak kezdemnyeztk a hbort is, a bkektst is. Ksbb az athniak krse, akiket a kirly, miutn vgigpuszttotta fldjeiket, beszortott vrosukba, arra ksztette a rmaiakat, hogy feljtsk a hbort, hisz a punokkal kttt bke rvn szabad kezet kaptak, s nehezteltek is Philippusra, mivel ez megszegte az aetoliaiakkal, s tbbi, ott lak szvetsgeseinkkel kttt szerzdst, msrszt pedig nemrg segdcsapatokat s pnzt kldtt Africba Hannibalnak s a punoknak.

2. Krlbell ez id tjban kvetek rkeztek Attalus kirlytl s a rhodusiaktl, s jelentettk, hogy Asia vrosai is nyugtalankodnak. A senatus a kvetsgeknek azt vlaszolta, gondja lesz az gyre, s gy dnttt, hogy nem hoz hatrozatot, hanem a macedon hbor trgyalsval megvrja a consulokat, akik ekkor provincijukban tartzkodtak.

Kzben hrom kvetet kldtek Ptolemaeus egyiptomi kirlyhoz: C. Claudius Nert, M. Aemilius Lepidust s P. Sempronius Tuditanust, hogy adjk tudtra a Hannibal s a punok felett aratott gyzelmet, mondjanak ksznetet a kirlynak, hogy vlsgos helyzetkben, mikor a rmaiaktl mg a kzelkben lak szvetsgeseik is elprtoltak, megrizte hsgt, s krjk meg, hogy ha a rmaiak a Philippus ltal elkvetett jogt a lansgok miatt knytelenek hbort indtani, rizze meg a rmai np irnt korbbi rzelmeit.

Krlbell ebben az idben a Galliban tartzkod P. Aelius consul, arra a hrre, hogy a boiusok mr az megrkezse eltt betrtek a szvetsgesek terletre, a mozgolds miatt gyors sorozssal kt legit szervezett, ezekhez mg ngy cohorsot adott sajt seregbl, s megparancsolta C. Ampius szvetsges parancsnoknak, hogy a hamarjban szervezett sereggel Umbrin, annak Sapininak nevezett rszn t trjn be a boiusok terletre, s a hegyeken t vezet nylt ton maga is oda vonult. Ampius behatolt az ellensges terletre, s elszr elgg sikeresen s kockzat nlkl puszttotta vgig. Majd amikor a Mutilum nev erdts mellett elgg megfelel tborhelyet v lasztott, s mivel mr megrett a vets, megkezdte a gabona levgst, anlkl, hogy a krnyket kikmleltette vagy megfelel ers rsgeket lltott volna, hogy ezek fegyverrel oltalmazzk meg a fegyvertelenl munklkodkat, a gallusok vratlanul rtmadt ak, s bekertettk az aratkkal egytt. Ezutn a fegyveresek is megrmltek, s meneklni kezdtek. Mintegy htezer, a gabonafldeken sztszrdott ember esett el, kztk a parancsnok, C. Ampius is; a tbbieket a flelem bekergette a tborba. Innen a katonk, mivel nem volt kijellt vezrk, kzs elhatrozssal, felszerelsk nagy rszt htrahagyva, a szinte jrhatatlan rengetegeken t eljutottak a consulhoz, aki anlkl, hogy provincijban valami emltsre mltt cselekedett volna, kivve a boiusok hatrnak vgigdlst, szvetsget kttt az ingaunus ligurokkal, s visszatrt Rmba.

3. Mikor a consul els zben sszehvta a senatust, s mindenki azt kvetelte, hogy az egyb gyeket flretve Philippusrl s a szvetsgesek panaszairl trgyaljanak, haladktalanul elterjesztette ezt az gyet, s a nagy szmban sszegylt senatus gy dnttt, hogy P. Aelius consul sajt beltsa szerint vlasszon s kldjn ki egy fparancsnokot, az pedig vegye t a hajhadat, amelyet Cn. Octavius hoz vissza Sicilibl, s keljen t Macedoniba. M. Valerius Laevinust kldtk el propraetori hatskrrel, Vibo mellett tvett Cn. Octaviustl harmincnyolc hajt, s thajzott Macedoniba. Itt megjelent eltte M. Aurelius legatus, s kzlte vele, hogy a kirly mekkora hadsere g et, mekkora hajhadat vont ssze, s hogy rszben szemlyesen, rszben kvetek tjn miknt lztja az embereket nemcsak a szrazfld valamennyi vrosban, de a szigeteken is fegyveres felkelsre, s hogy a rmaiaknak sokkal nagyobb ervel kell megkezdeni k a hbort, nehogy - ha bizonytalankodnnak - Philippus merszen olyasmire vllalkozzk, mint amire egykor Pyrrhus, a jval kisebb birodalom ura vllalkozni mert, s megllapodtak, hogy Aurelius minderrl a consulokat s a senatust is levlben rtesti.

4. Mikor az v vgn indtvny hangzott el, hogy osszanak fldet a veternoknak, akik Africban P. Scipio vezetsvel s jsjeleivel befejeztk a hbort, az atyk gy hatroztak, hogy M. Iunius vrosi praetor nevezzen ki decemvireket, akik majd Samniumban s Apuliban felmrik s sszerjk az llami tulajdonban lev fldeket. A vlaszts a kvetkezkre esett: P. Servilius, Q. Caecilius Metellus, Caius s M. Servilius - mindkettnek Geminus volt a mellkneve -, Lucius s A. Hostilius Cato, P. Villius Ta ppulus, M. Fulvius Flaccus, P. Aelius Paetus, R. Quinctius Flaminius.

E napokban a P. Aelius consul vezet svel megtartott vlaszt gylsen consull vlasztottk P. Sulpicius Galbt s C. Aurelius Cottt, majd a kvetkezk lettek praetorok: Q. Minucius Rufus, L. Furius Purpurio, Q. Fulvius Gillo, C. Sergius Plautus. Az aedilis curulisek ez vben nagy pompval rendeztk meg a Rmai Jtkok sznhzi eladsait, s ezeket kt napon t megismteltk. Az igen nagy mennyisg gabont, amelyet P. Scipio kldtt Af ricbl, ngy asrt a legbecsletesebben s a legnagyobb lelkeseds kzepette osztottk szt a np kzt. A plebeius aedilisek, L. Apustius Fullo s Q. Minucius Rufus (aki mg viselte az aedilis tisztsget, mikor praetorr vlasztottk) hrom alkalommal ismteltk meg teljes egszkben a Plebeius Jtkokat is, s a jtkok alkalmbl szent lakomt rendeztek Iuppiternek.

5. P. Sulpicius Galba s C. Aurelius consulok idejben, tszztvenegy vvel a Vros alaptsa utn kezddtt meg Philippus ellen a hbor; nhny hnapra r, hogy bkt ktttnk a carthagiakkal. Mrcius idusn, a consulok hivatalba lpsnek napjn, P . Sulpicius consul legelszr is ebben az gyben tett elterjesztst, s a senatus gy dnttt, hogy a consulok azoknak az isteneknek, akiknek jnak ltjk, ldozzanak nagyobb jszgokat a kvetkez ima ksretben: amit a senatus s a rmai np az llam r d ekben s a megindtand hbor gyben elhatrozott, az a vllalkozs vgzdjk dvsen s kedvezen a rmai np, a szvetsgesek s a latinok kzssge szmra. - S az ldozat s a knyrgs elvgzse utn krdezzk meg a senatust az llam s a provinc ik gyben.

E napokban - pp a legjobbkor, hogy a lelkeket hbors hangulat tltse el - nemcsak M. Aurelius legatustl s M. Valerius Laevinus propraetortl rkezett levl, de az athniaktl is jabb kvetsg jtt, amely bejelentette, hogy a kirly hatraikhoz kzeledik, s hamarosan nemcsak terletket, de vrosukat is hatalmba kerti, ha a rmaiak nem sietnek segtsgkre.

Miutn a consulok bejelentettk, hogy az ldozatot elrs szerint vgrehajtottk, s a haruspexek tansga szerint az istenek kegyesen meghallgattk imjukat, s a bels rszek is jval biztattak, terleti hdtst, gyzelmet s diadalt grtek: felolvastk Valerius s Aurelius levelt, s meghallgattk az athniak kveteit. A senatus ezutn gy hatrozott, hogy ksznetet mond a szvet s geseknek, mert - noha olyan rgen zaklatjk ket - mg az ostromzrtl val flelem sem rendtette meg szvetsgi hsgket. Hogy milyen segtsget vrhatnak, arra csak akkor kapnak vlaszt, ha a consulok kisorsoltk provinciikat, s az a consul, akinek M acedonia jut provinciul, javaslatot tesz a npgylsnek, hogy Philippusnak, Macedonia kirlynak zenjk meg a hbort.

Next page
Light

Font size:

Reset

Interval:

Bookmark:

Make

Similar books «A római nép története 5.»

Look at similar books to A római nép története 5.. We have selected literature similar in name and meaning in the hope of providing readers with more options to find new, interesting, not yet read works.


Reviews about «A római nép története 5.»

Discussion, reviews of the book A római nép története 5. and just readers' own opinions. Leave your comments, write what you think about the work, its meaning or the main characters. Specify what exactly you liked and what you didn't like, and why you think so.