• Complain

Livius - A római nép története 3.

Here you can read online Livius - A római nép története 3. full text of the book (entire story) in english for free. Download pdf and epub, get meaning, cover and reviews about this ebook. genre: Detective and thriller. Description of the work, (preface) as well as reviews are available. Best literature library LitArk.com created for fans of good reading and offers a wide selection of genres:

Romance novel Science fiction Adventure Detective Science History Home and family Prose Art Politics Computer Non-fiction Religion Business Children Humor

Choose a favorite category and find really read worthwhile books. Enjoy immersion in the world of imagination, feel the emotions of the characters or learn something new for yourself, make an fascinating discovery.

Livius A római nép története 3.

A római nép története 3.: summary, description and annotation

We offer to read an annotation, description, summary or preface (depends on what the author of the book "A római nép története 3." wrote himself). If you haven't found the necessary information about the book — write in the comments, we will try to find it.

Livius: author's other books


Who wrote A római nép története 3.? Find out the surname, the name of the author of the book and a list of all author's works by series.

A római nép története 3. — read online for free the complete book (whole text) full work

Below is the text of the book, divided by pages. System saving the place of the last page read, allows you to conveniently read the book "A római nép története 3." online for free, without having to search again every time where you left off. Put a bookmark, and you can go to the page where you finished reading at any time.

Light

Font size:

Reset

Interval:

Bookmark:

Make
HUSZONEGYEDIK KNYV

1. Hadd jelentsem ki munkm e rsznek bevezetsben, amit a legtbb trtnetr az egsz m elejn szokott hangoztatni, hogy a valaha is lezajlott hbork kzl a legemlkezetesebbet hajtom megrni, azt, amelyet a carthagiak viseltek Hannibal vezetsv e l a rmai np ellen. Mert ersebb llamok s npek mg soha nem mrtk ssze fegyvereiket, s k maguk se voltak soha ennyire hatalmuk s erejk teljben, nem is ismeretlen, hanem az els pun hborban mr kiprblt hadi mdszerekkel kzdttek meg, s annyi r a forgand volt a hadiszerencse, annyira ingadozott a kzdelem, hogy kzelebb voltak a pusztulshoz, akik gyztek. s szinte nagyobb gyllettel kzdttek, mint amilyen ervel. A rmaiakat fttte a felhborods, hogy a legyzttek maguktl fegyvert mer t ek ragadni legyzik ellen, a punokat pedig az a meggyzds, hogy veresgk utn hatalmaskod s kapzsi mdon elnyomtk ket. Arrl is tud a hagyomny, hogy Hamilcar, mikor az africai hbor befejezse utn seregt Hispaniba kszlt tszlltani, s l dozatot mutatott be, a mintegy kilencves Hannibalt, aki gyermeki mdon hzelegve krte apjt, vigye magval, odavezette az oltrhoz, megrintette vele az ldozatot, s szent eskvel ktelezte, hogy mihelyt teheti, ellensge lesz a rmai npnek. bszke le lk frfi nem tudta elviselni Sardinia s Sicilia elvesztst, mert Sicilit tl korai ktsgbeesskben engedtk t az ellensgnek, Sardinit pedig az africai lzads idejn csellel ragadtk el a rmaiak, radsul mg hadisarc fizetsre is kteleztk k et.

2. E gondokt l gytrve, a rmaiakkal kttt bke utn mindjrt kitrt s t vig tart africai hborban, majd a rkvetkez kilenc vben, a pun hatalom kiterjesztsrt kzdve Hispaniban gy viselkedett, mint aki nyilvnvalan a mostaninl nagyobb hbor tervt forgatja fejben, s ha tovbb l, a punok azt a hbort, amelyet ksbb Hannibal fvezrsge idejn viseltek, mr Hamilcar vezetsvel megkezdik Italia ellen.

Azonban Hamilcar legjobbkor jtt halla s Hannibal fiatal kora ksleltette e hbor kitrst. Az apa s a fi kztt - mintegy nyolc vig - Hasdrubal volt a hatalom, aki a szbeszd szerint ifji bjval szerezte meg Hamilcar kegyeit, ksbb ms, ktsgkvl szellemi kivlsgval nyerte meg t gy, hogy veje lett, s ezen a cmen, a k atonk s a np krben roppant befolysos Barcas-prt segtsgvel, az elkelek nem minden tiltakozsa nlkl, v lett a fvezrsg. szvesebben vlasztotta az erszak helyett a blcs megfontols tjt, s Carthago hatalmt nem hborkkal s fegyvere k kel, hanem azzal nvelte, hogy vendgbarti viszonyt teremtett a kisebb fejedelmekkel, s mindig jabb trzseket nyert meg a vezetkkel kttt barti kapcsolat segtsgvel. Egybknt a bke semmivel sem nyjtott neki tbb biztonsgot: mindenki szeme ltt r a lte meg egy barbr, hogy bosszt lljon kivgzett urrt. A mernyl, mikor a krlllk elfogtk, gy nzett szt, mintha megmeneklt volna, s mikor knpadra vontk, arcn mg akkor is a knokon diadalmaskod rm vonsai uralkodtak.

Ezzel a Hasdruball al, minthogy bmulatos gyessggel tudta a npeket fellztani s fennhatsga al vonni, a rmai np megjtotta a szerzdst, amely szerint a kt birodalom hatra a Hiberus foly, s biztostani kell a kt np kztt lak saguntumiak szabadsgt.

3. Mik or Hasdrubal helynek betltsre kerlt sor, nem volt ktsges, hogy a np is szvesen hozzjrul a katonk elzetes vlasztshoz, akik az ifj Hannibalt azonnal a fvezri storba vezettk, s teljes egyetrtsben, egyhanglag fvezrnek kiltottk ki.

H asdrubal mg serdlkorban levlben hvta maghoz, s ez az eset a senatusban is szba kerlt. A Barcas-prtiak srgetsre ugyanis, hogy Hannibal szokja meg a tbori letet, s kszljn apja hatalmnak tvtelre, Hanno, a msik prt vezre, gy nyilat kozott:

- Br Hasdrubal kvnsga mltnyosnak ltszik, vlemnyem szerint mgsem kell teljestennk krst.

Mikor mindnyjan elmultak a ktrtelm vlemnyen, s felje fordultak, gy folytatta:

- Hasdrubal teljes joggal gondolja, hogy azt az ifji bjt , amellyel annak idejn szerzett rmet Hannibal apjnak, most cserben lvezheti a fiban. Hozznk azonban teljessggel mltatlan, hogy ifjainkat a haditudomny elsajttsa helyett az elljrk kedvtelseinek kielgtsre szoktassuk. Vagy netn at t l tartunk, hogy Hamilcar fia tl ksn tallja megismerni a korltlan fvezri hatalmat s atyja kirlysgnak ragyogst, s hogy nem lesz mdunkban elg korn szolglni annak a kirlynak a fit, aki a mi seregnket mint valami rksget hagyta a vejr e ? gy gondolom, itthon kell tartanunk ezt az ifjt, hogy a trvnyekhez s az elljrkhoz alkalmazkodva, megtanuljon msokkal egyenl jogok szerint lni, nehogy egykor e mg parnyi szikrbl risi tzvsz tmadjon.

4. Csak nhnyan, s majdnem mind a derekabbak, lltak Hanno javaslata mell, de mint ez mr lenni szokott, a tbbsg leszavazta a jobbakat.

Hannibalt elkldtk Hispaniba, s alighogy megrkezett, mris magra vonta az egsz hadsereg figyelmt. Az reg katonk azt hittk, hogy Hamilcar trt v issza megifjodva kzjk: az elevensgt fedeztk fel az arcn, az erlyt a tekintetben, az mst arckifejezsben, vonsaiban. De csakhamar elrte, hogy npszersge megszerzsben apja nevnek lett a legkisebb szerepe. Soha nem volt mg alkalma s abb ugyanaz az egynisg a legellenttesebb feladatokra: a parancsolsra s az engedelmessgre. gy nem egyknnyen lehetett eldnteni, vajon a fvezr vagy a sereg kedvelte-e jobban. Hasdrubal se bzta szvesen msra a btorsgot s hatrozottsgot kvn vllalkozsok vezetst, s a katonk se tanstottak soha ms vezetse alatt annyi magabiztossgot s merszsget. A legnagyobb merszsggel vllalta el a veszlyes feladatokat, s a veszlyben a legnagyobb llekjelenltet tanstotta. A fradtsg nem tudt a kimerteni testt vagy legyzni lelkierejt. Egyformn trt hsget s fagyot, s az evs s ivs mrtkt a termszetes szksglet s nem az lvezetvgy szabta meg szmra. brenltnek s alvsnak ideje sem a nappalhoz s az jszakhoz igazodott; azt az idt sznta pihensre, amely feladatainak elvgzse utn megmaradt, de ezt sem igyekezett puha fekhellyel, csenddel kellemess tenni. Sokan s gyakran lttk, amint kpennyel betakarzva az rllomsok s az rllsok kzt, a puszta fldn aludt. Ru h zata semmivel sem volt feltnbb, mint bajtrsai, fegyverei s lovai azonban figyelmet keltettek. A lovasok s gyalogosok kztt egyarnt legkivlbb volt; elsnek indult harcba, s hagyta el legutolsnak a csatt. frfi ily kivl ernyeit igen nagy hibk ellenslyoztk: embertelen kegyetlensg, mg a punoknl is szokatlan lnoksg, az igazsgrzetnek, a jmborsgnak, az istenek flelmnek, az adott sz hsgnek s a vallsos rzsnek teljes hinya. Ennyi bn s erny lehetsgt hordva magban, hro m vig szolglt Hasdrubal fparancsnoksga alatt, s semmit sem mulasztott el abbl, amit egy jvend nagy hadvezrnek tapasztalnia s tennie kell.

5. Egybknt attl a naptl kezdve, hogy vezrnek kiltottk ki, mintha Italit jelltk volna ki mkdsi terletl, s a Rma elleni hbort bztk volna r, veszlyesnek tartott minden kslekedst; attl flve, hogy t is, amg habozik, valamilyen vgzetes baleset ri, akrcsak apjt, Hamilcart vagy ksbb Hasdrubalt, elhatrozta, hogy megindtja a hbort a saguntumiak ellen. S mivel ktsgtelen volt, hogy erre az ostromra a rmai fegyveres erk is harcba szllnak, seregvel elszr az olcasok terletre trt be (ez a np a Hiberuson tl lakott, Carthagnak inkbb csak a terletn, mint fennhatsga alatt) , mert azt a ltszatot akarta kelteni, hogy nem Saguntum ellen indult, hanem a szomszd npek leigzsa s megszllsa kzben az esemnyek alakulsa sodorta ebbe a hborba. Megrohanta s elfoglalta Cartalt, e nptrzs dsgazdag fvrost, mire a megrml t kisebb llamok ktsgbeesve megfizettk a hadisarcot, elfogadtk fennhatsgt; s diadalmas serege ds zskmnnyal megrakodva vonult tli szllsra j-Carthagba.

Itt bkezen sztosztotta a zskmnyt, pontosan kifizette az elmaradt zsoldot, s megerstve valamennyi polgr s szvetsges belje vetett bizalmt, kora tavasszal megindtotta a hbort a vaccaeusok ellen, s ervel elfoglalta kt vrosukat: Hermandict s Arbocalt. Arbocalt a hsies, nagyszm lakossg sokig vdte. A Hermandicbl elmenek l tek, szvetkezve az olcasok elz nyron levert npbl szmzttekkel, fellztottk a carpetanusokat, s nem messze a Tagus folytl rtmadva a visszatrben lv Hannibalra, megzavartk zskmnnyal megrakott seregt. Hannibal nem bocstkozott tkzetb e ; letborozott a parton, s mihelyt az ellensg jvoltbl egy kis nyugalomhoz s csendhez jutott, egy gzln azonnal tkelt a folyn. Csak annyira vitte elre sncait, hogy az ellensgnek hely maradjon az tvonulsra, mert gy tervezte, hogy tkels kzbe n tmadja meg ket. Lovassgnak megparancsolta: mihelyt megltjk, hogy az ellensg a vzbe gzol, tmadjk meg a mozgsban akadlyozott sereget, az elefntokat pedig, szm szerint negyvenet, a parton sorakoztatta fel. A carpetanusok szma a hozzjuk csa t lakozott vaccaeusokkal s olcasokkal egytt szzezerre rgott; legyzhetetlen sereg, ha nylt skon kerlne sor csatra. gy az egybknt is szilaj termszet s nagy szma miatt elbizakodott sereg - amely azt hitte, hogy az ellensg flelembl htrlt me g , s biztosra vette, hogy gyzelmt csak a kztk lv foly kslelteti - hangos kiltozssal, rendetlenl, minden irnyts nlkl, ki-ki a neki legkzelebbi ton, belerohant a folyba. De egyidejleg a msik parton nagy lovascsapat ugratott a vzbe, s a m ederben nagyon is egyenltlen kzdelem kezddtt. Mert ahol alig bzhatta magt a gzlra a bizonytalanul botorkl gyalogos, akit mg a fegyvertelen lovas is vaktban nekivgtatva feldnthetett, ott a testt s fegyvereit szabadon hasznl lovas, a s odrs kzepn is biztosan lve lovn, a kzel- s tvolll ellen egyarnt tudott harcolni. A sereg nagy rszt elnyelte a foly, azokat pedig, akiket az rvnyl radat az ellensghez sodort, az elefntok tiportk agyon. A leghtul haladk, akik biztosab b nak lttk, ha sajt partjukra meneklnek vissza, nmi rendetlen futkoss utn vgre egyesltek. De mieltt a nagy rmletbl felocsdva, j btorsgra kaphattak volna, Hannibal a ngyszg alakban elrendezett sereggel leereszkedett a folyhoz, elzte ket a partrl, s ezutn vgigpuszttva a fldeket, nhny nap alatt a carpetanusokat is megadsra knyszertette. gy most mr az egsz Hiberuson tl elterl vidk - Saguntum kivtelvel - a carthagiak birtokba jutott.

Next page
Light

Font size:

Reset

Interval:

Bookmark:

Make

Similar books «A római nép története 3.»

Look at similar books to A római nép története 3.. We have selected literature similar in name and meaning in the hope of providing readers with more options to find new, interesting, not yet read works.


Reviews about «A római nép története 3.»

Discussion, reviews of the book A római nép története 3. and just readers' own opinions. Leave your comments, write what you think about the work, its meaning or the main characters. Specify what exactly you liked and what you didn't like, and why you think so.